Spelschema VM 2014

VM-slutspelet kommer att pågå under perioden 12 juni – 13 juli 2014. Totalt kommer 12 olika städer att vara värdar för matcherna. Mer information om varje stad finns här.

Här kommer all information om VM-grupperna att finnas så snart kvalet är avklarat.

Spelschema Fotbolls VM 2014

Torsdag 12 juni

  • Brasilien – Kroatien—— Sao Paolo – 22.00 SVT

Fredag 13 juni

  • Mexico – Kamerun—— Natal – 18.00 TV4
  • Spanien – Holland—— Salvador – 21.00 SVT
  • Chile – Australien—— Cuiaba – 00.00 TV4 (Natt till 14 juni)

Lördag 14 juni

  • Colombia – Grekland—— Belo Horizonte – 18.00 SVT
  • Uruguay – Costa Rica—— Fortaleza – 21.00 TV4
  • England – Italien—— Manaus – 00.00 TV4 (Natt till 15 juni)

Söndag 15 juni

  • Elfenbenskusten – Japan—— Recife – 03.00 TV4 (Natt mellan 14-15 juni)
  • Schweiz – Ecuador—— Brasilia – 18.00 TV4
  • Frankrike – Honduras—— Porto Alegre – 21.00 SVT
  • Argentina – Bosnien-Hercegovina—— Rio de Janeiro – 00.00 TV4 (Natt till 16 juni)

Måndag 16 juni

  • Tyskland –  Portugal—— Salvador – 18.00 SVT
  • Iran –  Nigieria—— Curitiba – 21.00 TV4
  • Ghana –  USA—— Natal – 00.00 SVT (Natt till 17 juni)

Tisdag 17 juni

  • Belgien –  Algeriet—— Belo Horizonte – 18.00 SVT
  • Brasilien – Mexico—— Fortaleza – 21.00 TV4
  • Ryssland –  Sydkorea—— Cuiaba – 00.00 SVT (Natt till 18 juni)

Onsdag 18 juni

  • Australien – Holland—— Porto Alegre – 18.00 SVT
  • Spanien – Chile—— Rio De Janiero – 21.00 TV4
  • Kamerun – Kroatien—— Manaus – 00.00 SVT (Natt till 19 juni)

Torsdag 19 juni

  • Colombia – Elfenbenskusten—— Brasilia – 18.00 TV4
  • Uruguay – England—— Sao Paolo – 21.00 SVT
  • Japan – Grekland—— Natal – 00.00 TV4 (Natt till 20 juni)

Fredag 20 juni

  • Italien – Costa Rica—— Recife – 18.00 SVT
  • Schweiz – Frankrike—— Salvador – 21.00 TV4
  • Honduras – Ecuador—— Curitiba – 00.00 SVT (Natt till 21 juni)

Lördag 21 juni

  • Argentina –  Iran—— Belo Horizonte – 18.00 TV4
  • Tyskland –  Ghana—— Fortaleza – 21.00 SVT
  • Nigieria – Bosnien-Hercegovina—— Cuiaba – 00.00 TV4 (Natt till 22 juni)

Söndag 22 juni

  • Belgien – Ryssland—— Rio De Janiero – 18.00 SVT
  • Sydkorea –  Algeriet—— Porto Alegre – 21.00 TV4
  • USA –  Portugal—— Manaus – 00.00 SVT (Natt till 23 juni)

Måndag 23 juni

  • Australien – Spanien—— Curitiba – 18.00 TV4
  • Holland – Chile—— Sao Paolo – 18.00 TV4
  • Kamerun – Brasilien—— Brasilia – 22.00 SVT
  • Kroatien – Mexico—— Recife – 22.00 SVT

Tisdag 24 juni

  • Costa Rica –  England—— Belo Horizonte – 18.00 SVT
  • Italien – Uruguay—— Natal – 18.00 SVT
  • Japan – Colombia—— Cuiaba – 22.00 TV4
  • Grekland – Elfenbenskusten—— Fortaleza – 22.00 TV4

Onsdag 25 juni

  • Nigieria –  Argentina—— Porto Alegre – 18.00 TV4
  • Bosnien-Hercegovina –  Iran—— Salvador – 18.00 TV4
  • Honduras – Schweiz—— Manaus – 22.00 SVT
  • Ecuador – Frankrike—— Rio De Janiero – 22.00 SVT

Torsdag 26 juni

  • Portugal –  Ghana—— Brasilia – 18.00 SVT
  • USA –  Tyskland—— Recife – 18.00 SVT
  • Algeriet – Ryssland—— Curitiba – 22.00 TV4
  • Sydkorea – Belgien—— Sao Paolo – 22.00 TV4

Fredag 27 juni

  • Vilodag

Lördag 28 juni

  • Åttondel 1: 1A-2B—— Belo Horizonte – 18.00 SVT
  • Åttondel 2: 1C-2D—— Rio De Janiero – 22.00 TV4

Söndag 29 juni

  • Åttondel 3: 1B-2A—— Fortaleza – 18.00 TV4
  • Åttondel 4: 1D-2C—— Recife – 22.00 SVT

Måndag 30 juni

  • Åttondel 5: 1E-2F—— Brasilia – 18.00 SVT
  • Åttondel 6: 1G-2H—— Porto Alegre – 22.00 TV4

Tisdag 1 juli

  • Åttondel 7: 1F-2E—— Sao Paolo – 18.00 TV4
  • Åttondel 8: 1H-2G—— Salvador – 22.00 SVT

Onsdag 2 juli

  • Vilodag

Torsdag 3 juli

  • Vilodag

Fredag 4 juli

  • Kvart 1: Å5 – Å6—— Rio De Janiero – 18.00 SVT
  • Kvart 2: Å1 – Å2—— Fortaleza – 22.00 TV4

Lördag 5 juli

  • Kvart 3: Å7 – Å8—— Brasilia – 18.00 TV4
  • Kvart 4: Å3 – Å4—— Salvador – 22.00 SVT

Söndag 6 juli

  • Vilodag

Måndag 7 juli

  • Vilodag

Tisdag 8 juli

  • Semi 1: K2 – K1—— Belo Horizonte – 22.00 TV4

Onsdag 9 juli

  • Semi 2: K4 – K3—— Sao Paolo – 22.00 SVT

Torsdag 10 juli

  • Vilodag

Fredag 11 juli

  • Vilodag

Lördag 12 juli

  • Bronsmatch—— Brasilia – 22.00 SVT

Söndag 13 juli

  • FINAL—— Rio De Janiero – 21.00 TV4

Din guide till Fotbolls VM 2014